Fan Club PHYTO Polska


Instagram

niedziela, 3 czerwca 2012

fenyloalanina

Czy wiecie dlaczego na wielu artykułach spożywczych napisane jest: nie zawiera fenyloalaniny lub zawiera źródło fenyloalaniny?


Jeśli nie, to zapraszam do czytania :)

Taka informacja jest bardzo przydatna osobom chorym na fenyloketonurię oraz ich rodzinom i bliskim.

Co to jest fenyloketonuria?

Jest to najczęstsza dziedziczna choroba metaboliczna. Nazywana także PKU (phenylketonuria). Jest związana z tym, że w jej przebiegu nie dochodzi do prawidłowego metabolizowania jednego z aminokwasów egzogennych ( podawanych wraz z pożywieniem), którym jest fenyloalanina. Odkłada się ona w organizmie tych chorych i prowadzić może do ciężkiego upośledzenia umysłowego.
Obecnie dzięki testom przesiewowym noworodków ( których pionierem był Pan Guthrie ) choroba ta jest wykrywana już w trzeciej dobie życia, po tym kiedy dziecko otrzyma do jedzenia pokarm. 

Jakie jest znaczenie fenyloalaniny w diecie chorych na fenyloketonurię?

Jeżeli chorzy nie będą przyjmować pokarmów zawierających ten aminokwas, to mogą się normalnie rozwijać. Dieta niskofenyloalaninowa jest bardzo ważna w leczeniu i profilaktyce tych chorych. Dzięki niej nie odczuwają oni negatywnych skutków swojej choroby. PKU jest nieuleczalna. Diety trzeba przestrzegać do końca życia i każdego dnia trzeba o niej pamiętać. Stąd napisy na produktach :)

5 komentarzy :

 1. ha! niby naukowe nudy, ale czasem warto sobie zdawać sprawę o czym czytamy i jak niektóre rzeczy wpływają na nasz organizm, zanim je spożyjmey :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałam się, żeby nie było nudno ;) Fenyloalanina nie wpływa źle na każdego, tylko na tych, którzy są chorzy na PKU. Phe jest niezbędna do życia ponieważ jest aa, który nie jest produkowany w naszym organizmie. Żeby organizm funkcjonował prawidłowo trzeba jej dostarczać wraz z pokarmem. Chorzy na PKU przyjmują zamiast niej codziennie specjalne preparaty.

   Usuń
 2. ooooo bardzo ciekawa notka. Nigdy o tym nie czytałam- nawet nie wiedziałam o PKU i wczesnym wykrywaniu u noworodków...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa notka! A czy PKU może być nabyte, czy tylko wrodzone ?

  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń