Fan Club PHYTO Polska


Instagram

poniedziałek, 16 lipca 2012

wychowywanie


Młody pies to wielka radość, ale również odpowiedzialność i trud wniesiony w jego  wychowanie, które  jest niezbędne do tego, aby mieć dobrą relację z psem, aby jego obecność nie przysparzała nam problemów i żeby zapewnić bezpieczeństwo jemu oraz jego otoczeniu.


Książka Johna Fishera "Dlaczego mój pies...?" Wydawnictwa Galaktyka pomaga nam zroumieć psie zachowanie. Pies jest porównywany w niej do wilka. Autor zwraca szczególną uwagę na zjawisko dominacji. Pies powinien być właścicielowi podporządkowany, nie tracąc przy tym pewności siebie. Psie problemy rozwiązywane są w sposób pozbawiony agresji ze strony właściciela. Psa traktuje się jako niższego rangą kompana, rozumiejąc jego odmienne od ludzkich instynkty. Autor odpowiada na wiele trudnych pytań, z którymi borykają się właściciele psów. Książka będzie pomocna jeśli nie jesteśmy zwolennikami tresury przy pomocy tradycyjnych metod.


Druga polecana przeze mnie pozycja to książka Karen Pryor "Kliker-skuteczne szkolenie psa" również Wydawnictwa Galaktyka.


Metoda klikerowa jest alternatywną metodą szkolenia psa. Skuteczną również u szczeniąt. Zakłada, że nie należy psa karać za złe zachowanie, ale nagradzać to, które nam się podoba. Robimy to przy pomocy sygnału dźwiękowego (klikera) oraz smakołyków.
Metoda nie jest trudna. Przyjemna dla psa, który bardzo szybko uczy się nowych zachowań. Kolejne kroki szkolenia są w książce bardzo dobrze wyjaśnione.  Opracowane są tylko podstawowe komendy, jednak znając zasady, można dowolnie uzupełniać naukę o nowe polecenia.


Przeczytałam/przejrzałam jeszcze kilka innych książek, ale tylko te dwie okazały się najbardziej pomocne. Warto zapoznać się z ogólną pielęgnacją psa, charakterystyką danej rasy i mową psa, żeby móc lepiej go zrozumieć. Jednak te informacje przyswajamy bardzo szybko i nie wracamy do nich każdego dnia. W internecie jest wiele różnych informacji na temat wychowywania szczeniaków. Nie wszystkie słuszne, więc radzę przyswajać informacje w sposób krytyczny.


Wychowywanie energicznego szczeniaka wymaga od nas dużej cierpliwości. Każdego dnia pies zdobywa nowe umiejętności przez co nauka z dnia na dzień jest coraz trudniejsza, ponieważ pies zaczyna reagować na większą ilość rozpraszających go bodźców. Trzeba kierować się wobec młodego psa zasadą ograniczonego zaufania, ponieważ jednego dnia piesek reaguje na wszystkie komendy, następnego jednak zachowuje się tak, jakby je słyszał po raz pierwszy.

nasze szkolenie trwa dopiero 2 tygodnie :)
Czy możecie polecić dobre książki/metody szkoleniowe/strony internetowe?

17 komentarzy :

 1. Ja tresurę niestety zawaliłam i teraz jest mi trudno moją 7-letnią towarzyszkę nauczyć czegokolwiek;) Niestety, głupie myślenie "jest taka śliczna i malutka" skutecznie odwlekało wszelką naukę zachowania no i mam teraz taką księżniczkę aka Panią Domu :D mi to jednak nie przeszkadza, bo ma też samca Alfa, którego słucha bezwzględnie, czyli wcale nie poczuwa się do bycia przywódcą stada w naszej rodzinie. Nie zmienia to jednak faktu, że gdybym mogła nauczyłabym ją kilku rzeczy, jak słuchanie się na spacerze - średnio jej to idzie niestety, ale no cóż zrobić;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pieska, który ma złe nawyki trudniej nauczyć jest posłuszeństwa. Może warto zastosować w takim przypadku terapię zniechęcającą, o której również pisze John Fisher. Trzeba pamiętać o tym, że starszego pieska raczej oducza się złych zachować, aniżeli uczy nowych. Nigdy nie osiągnie się takich rezultatów jak u szczeniaka, ale można zminimalizować złe nawyki.
   O, to najważniejsze, żeby pies nie był dominantem, ale miał kogoś ponad sobą :)

   Usuń
  2. No właśnie moja ma i słucha się wtedy bezwzględnie, także ja nie odbieram jej sporadycznego nieposłuszeństwa jako zło największe i po prostu akceptuję to;) Jeśli jeszcze kiedyś będę jednak mieć psa i będzie to szczeniak na pewno przyłożę do tresury większą wagę;) Myślę też jednak że duży zależy, tak jak napisałaś, od rasy psa i moim zdaniem od jego charakteru;) Jeden pies będzie bardziej podatny na tresurę, inny będzie wiecznym indywidualistą :)

   Usuń
  3. Tak, moja psinka jest energiczna, stworzona do polowań. Bardzo bystra, przyjacielska, ale musi się wybiegać, wtedy jest spokojniejsza. Jest podatna na naukę, ale nadal próbuje dominować i walczyć o swoją pozycję ;)

   Usuń
 2. piękna psina :) życzę wytrwałości w tresurze i udanej zabawy ze zwierzakiem. Nie ma nic lepszego niż widok cieszącej się psiny po powrocie do domu :

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, szczególnie wtedy kiedy nie jest nic napsocone ;)

   Usuń
 3. Cudny jest :) słodziak mały , ma bardzo bystre oczka:) Trzymam kciuki za naukę nawyków :) Nasz Golden chodzi swoimi ścieżkami , lecz choc pomimo stary-wzielam sie za niego :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Lubi obserwować otoczenie. Zdjęcia były robione podczas dzisiejszej zabawy :)
   Tak, na naukę nigdy nie jest za późno i zawsze warto, ale wiem, że jest trudno. Za Was też trzymam kciuki ;)

   Usuń
 4. to prawda wychowanie psa to nie lada wyzwanie.
  naszego się nie udało za bardzo.
  ma 2 lata, a nadal sika w domu ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naszej zdarza się to już na szczęście dość rzadko. Mam nadzieję, że wkrótce wyrośnie z tego zupełnie. Chociaż ze szczeniakami różnie bywa ;)

   Usuń
 5. sliczny jest Twoj psiak:))) ja niestety nic Ci nie doradze moje pieski zawsze byly zozbestwione i mnie niestety nie sluchaly ....nie potrafie ich prawidlowo wychowywac ale szczerze je kocham i one mnie tez :) no ale mnie nie sluchaja ....

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakiego masz kochanego pieska:)

  OdpowiedzUsuń
 7. śliczny szczeniaczek :) też korzystałam z książek jak szkoliłam swoją sunie ale wybrałam inne specjalne dla jej rasy :)

  OdpowiedzUsuń